Dla blogerów Inspiracja Marka osobista

Skup się na jednym!

31 sierpnia 2018

Coraz więcej zgłasza się do mnie osób, budujących swoją markę osobistą, które mają jeden poważny problem. Chcą realizować kilka, często wzajemnie wykluczających się projektów. Naraz. Pytają jak się do tego zabrać. Moja odpowiedź bardzo im się nie podoba.

„Ale ja chcę wszystkiego!”

Od miesiąca prowadzimy z moją koleżanką, Justyną Zienkiewicz, ciekawy projekt. Wyjaśniamy, co jest najważniejsze w zakładaniu bloga. Zakładamy blogi osobom, które chcą mieć to zrobione dobrze. Zaczęło się od rozmowy na temat dywersyfikacji działań.

Ona – specjalistka od SEO, ja od Facebooka, widzimy każdego dnia, że Facebook powinien wspierać blog i odwrotnie. Komunikaty na mediach społecznościowych powinny kierować na naszą stronę www. Podwaja to siłę rażenia przyciągania do nas klientów.

Mówię jej na temat tego, co mogłaby jeszcze zrobić na Facebooku, a ona zaskakuje mnie odpowiedzią:

„Znam się na Facebooku, Marta, tylko skupiam się na czymś innym”.

W pierwszej chwili nie wiem, co powiedzieć. Ta odpowiedź jest tak odmienna od tych, które mówią mi moi klienci. Wielu z nich chce… wszystkiego! Doskonale wiem, na czym się skupia Justyna – na tym, w czym jest specjalistką: pozycjonowanie oraz WordPress. Myślę sobie wtedy – to jest kobieta, która robi swoje!

Docieram w ten sposób do bardzo ważnej myśli:

Koncentracja na jednym jest ważnym elementem sukcesu w biznesie.

Przedsiębiorcy w Polsce posiadają mnóstwo kompetencji i są ponadprzeciętnie uzdolnieni. Znają podstawy prawa i księgowości. Potrafią negocjować, zarządzać zespołem, rekrutować i zarządzać konfliktem. Bardzo często nikt ich tego nie uczy, wszystko przeżywają samodzielnie i uczą się na swoich błędach.

Mają też jednak często takie wyzwanie, że chcieliby trzymać kilka srok za jeden ogon. Posiadają talenty, dzięki którym mogą prowadzić więcej niż jeden projekt naraz i nie wiedzą, na który się zdecydować. Najchętniej na obydwa, wszystkie trzy, wszystkie cztery.

Zgłasza się do mnie kobieta, która jest właścicielką biznesu, doradcą biznesowym i coachem. Twierdzi, że chce budować tę drugą markę, ale z tamtej oczywiście nie zrezygnuje. Pyta mnie, jak to zrobić, jak to pokazać. Mówię jej: zdecyduj się na jeden. Jest zdziwiona. Rozumiem ambicję, ale wiem też, że może ona bardzo źle wpłynąć na nasze życie.

Gdy realizujemy kilka pomysłów biznesowych w tym samym czasie, każdy z nich dostaje od nas jakąś dawkę energii i czasu. Znacznie mniejszą, niż by dostał jeden projekt. Nasza rodzina zaczyna nas widzieć od godziny 22.00– 5 rano. Ponadto, gdy ludzie nas obserwują na Facebooku i innych mediach społecznościowych, dostają sprzeczne komunikaty i przestają się nami interesować. Nie wiedzą, gdzie nas przypiąć i czym my się właściwie zajmujemy.

Dlaczego pokazywanie naszych różnych talentów i projektów nie jest dobre?

Każdy człowiek najbardziej na świecie zainteresowany jest przede wszystkim SOBĄ. To sobie poświęcamy najwięcej myśli, uczuć, czasu. W gąszczu komunikatów, które dostajemy ze wszystkich stron, kiedy patrzymy na inną osobę w kontekście ciekawości biznesowej, poświęcamy jej naprawdę bardzo mało uwagi. Jeżeli więc ta osoba co miesiąc pokazuje, że zajmuje się czymś innym, traci zainteresowanie otoczenia.

Jak to wygląda u mnie?

W swojej działalności skupiam się od dłuższego czasu na 3 tematach:

  • uczenie ludzi jak zarabiać na Facebooku i budować tam swoją markę osobistą;
  • pisanie emocjonujących tekstów na strony www oraz media społecznościowe;
  • pokazywanie, jak ważne jest łączenie social media z blogiem i/lub stroną www.

Czy jest to koniec moich zawodowych kompetencji? Absolutnie nie. Potrafię również organizować szkolenia i doskonale znam język angielski. Gdy bardzo chcę, wyważę zamknięte drzwi, albo wejdę oknem. Umiem pewnie jeszcze mnóstwo innych rzeczy, o których nawet nie myślę, bo nie mam czasu. Natomiast nie komunikuję ich, ponieważ chcę zachować…

Spójność komunikatów…

… które wysyłam na swój temat.

To jest bardziej niż jasne, że umiemy znacznie więcej, niż wykorzystujemy w pracy i w biznesie. Nasze kompetencje są przeogromne. Będąc przedsiębiorcą w Polsce, jesteśmy po prostu bohaterami zaradności. Inaczej byśmy nie udźwignęli wyzwań, jakie mamy. Natomiast warto zdecydować się na coś konkretnego i tylko to robić. Robić swoje.

Energia, którą włożymy w JEDEN projekt, sprawi, że:

  • zostaniemy ekspertami jednej lub uzupełniających się dziedzin;
  • nasza rodzina nie wystawi naszych walizek za drzwi, bo będziemy mieli dla niej czas;
  • będziemy wysyłać ciągłe i spójne komunikaty na temat tego, czym się zajmujemy.

Mam nadzieję, że jest to temat, nad którym się zastanowicie, zanim weźmiecie na swoje barki kolejny projekt. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat rzeczy, o których poruszyłam – blogów, budowania marki osobistej itp. Podajemy namiary na siebie:

 

Justyna Zienkiewicz – specjalistka od WordPressa, pozycjonowania oraz blogów. Współwłaścicielka agencji SEO ClueGroup, która zatrudnia 8 osób. Pozycję ekspertki zdobywała przez ostatnie 8 lat. Autorka bloga justynazienkiewicz.pl Celem jej bloga jest edukowanie w zakresie blogowania również od technicznej strony, z uwzględnieniem zasad SEO.

E-mail: justyna.zienkiewicz@gmail.com

Telefon: 500 043 628 w godzinach od 10 do 18.

Facebook: https://web.facebook.com/8razy5/.

Marta Chłodnicka – copywriterka i social media manager, autorka bloga www.robicswoje.com Celem istnienia jej bloga jest dzielenie się swoimi przemyśleniami na temat życia oraz pozyskiwanie klientów na usługi copywriterskie.

Email: marta.chlodnicka@gmail.com

Telefon: 883 083 483 w godzinach od 10 do 18.

Facebook: https://www.facebook.com/RobicSwojeCom/

Mogą Ci się też spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Skontaktuj się ze mną!
%d bloggers like this: