Dla blogerów Marka osobista

Zakładanie bloga – o czym powinieneś wiedzieć, zanim to zrobisz?

27 sierpnia 2018
zakladanie bloga

Wiele osób marzy o posiadaniu bloga. Chcą mieć kawałek przestrzeni w internecie, który będzie tylko ich. Chcą zbudować swoisty dom dla treści, na których pragną zarabiać i/lub którymi po prostu pragną się dzielić.

Dla jednych motywacją są działania stricte biznesowe – chcą, aby blog był dźwignią do sprzedaży ich produktów lub usług. Inni marzą, aby wreszcie mieć przestrzeń do realizacji swoich literackich pragnień.

Każda przesłanka jest z naszej perspektywy, dobra. W poniższym artykule zebrałyśmy zestaw podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę zanim się zabierzesz za założenie bloga lub komuś to zlecisz.

Chcemy, aby jak najwięcej osób uznało, że blog jest dla nich dobrą opcją.

Chcemy przekonać, że warto go założyć i prowadzić. Chcemy przekazać wiedzę na temat tego, na co należy zwrócić uwagę i co jest ważne przy jego zakładaniu.

Niniejszy artykuł przygotowały dla Ciebie dwie osoby:

Justyna Zienkiewicz – specjalistka od WordPressa, pozycjonowania oraz blogów. Współwłaścicielka agencji SEO ClueGroup, która zatrudnia 8 osób. Pozycję ekspertki zdobywała przez ostatnie 8 lat. Autorka bloga justynazienkiewicz.pl Celem jej bloga jest edukowanie w zakresie blogowania również od technicznej strony, z uwzględnieniem zasad SEO.

Marta Chłodnicka – copywriterka i social media manager, autorka bloga www.robicswoje.com Celem istnienia jej bloga jest dzielenie się swoimi przemyśleniami na temat życia oraz pozyskiwanie klientów na usługi copywriterskie.

W internecie dostępnych jest mnóstwo przewodników, tutoriali oraz instrukcji na temat tego, jak samodzielnie założyć bloga na WordPress. Możesz więc to zrobić, jeżeli przeanalizujesz je i poczujesz w sobie siłę. Jeżeli natomiast kwestie techniczne nie są Twoim konikiem, poznaj przynajmniej najważniejsze tajniki zakładania bloga. Zapoznaj się z poniższą wiedzą, aby uniknąć pułapek oraz wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

Jeżeli natomiast uznasz, że chcesz, abyśmy to my założyli dla Ciebie bloga, na końcu tego artykułu znajdziesz przygotowaną przez nas ofertę.

Do dzieła!

Czym jest blog?

Blog to strona internetowa, na której możemy regularnie publikować nowe treści w prosty i intuicyjny sposób. Bloga zakłada się po to, aby:

– móc zaistnieć w internecie;
– dzielić się swoją wiedzą;
– przyciągać potencjalnych klientów.

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać, to jaki adres www (domenę) powinien mieć nasz blog. Jeżeli promujemy swoją markę osobistą, domena może stanowić nasze imię i nazwisko, np. justynazienkiewicz.pl.

Jeżeli mamy jakieś hasło przewodnie naszej działalności lub chcemy nadać mu nazwę firmy, to działamy adekwatnie. Ja wybrałam nazwę www.robicswoje.com, ponieważ argumentuję na nim, jak dobrze wychodzi się w życiu na robieniu swojego. Domena jest więc spójna z publikowanymi przeze mnie treściami.

Warto od razu kupić dwie domeny – z końcówką .pl i z końcówką .com

Uchroni to nas przed osobami, którym spodoba się to, co robimy i będą chciały to w jakiś sposób dla siebie wykorzystać lub nam zaszkodzić.

Ja jestem posiadaczką domen www.robicswoje.pl i www.robicswoje.com.

Jedna z nich przekierowuje na drugą (główną).

Gdy już wymyślimy sobie adres naszej domeny, to nabywamy ją czym prędzej, aby ktoś inny nam jej nie zajął. Powinniśmy zostać „właścicielami” tej domeny i nie zlecać nikomu innemu jej kupna, ponieważ z przeniesieniem domen mogą wiązać się trudności.

Oto serwis, który polecamy do nabycia domeny.

Koszt to 13 zł brutto w 1. roku oraz 61 zł brutto w kolejnych latach. Domeny nie wykupujemy na własność, a dzierżawimy, dlatego co roku trzeba pamiętać o jej przedłużeniu. E-mail z informacją o konieczności przedłużenia otrzymamy odpowiednio wcześnie.

Nie kupuj domen za 1 zł!

Dlaczego powinniśmy uważać na oferty promocyjne, gdzie domenę rejestrujemy za 0 zł lub 1 zł na pierwszy rok jej dzierżawienia? Koszt “na start” jest żaden, ale już przedłużenie na kolejny rok, to kwoty na poziomie 123 zł brutto. Po zapłacie za drugi rok możemy “uciec” do tańszego dostawcy domen, ale finalnie i tak, dzięki “promocji” zapłacimy więcej.

Co musi się wydarzyć, aby blog był widoczny w internecie?

Aby strona www była widoczna w internecie, musi ona być ulokowana na jakimś hostingu (serwerze).

Hosting – udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. Innymi słowy, polega to na „zarezerwowaniu” (oddaniu do dyspozycji). (źródło: Wikipedia)

Blog może się otwierać szybko i sprawnie albo długo i mozolnie. W dużej mierze, zależy to od hostingu, na którym jest umieszczony oraz od wtyczek, jakie na nim zainstalujemy. Czym są wtyczki wyjaśnimy za chwilę.

Oto bezpieczny i solidny hosting, który polecamy.  Blogi oparte na systemie WordPress ładują się na nim błyskawiczne.

Jeśli jesteś początkującym blogerem i zastanawiasz się, jaki pakiet w JDM.PL wybrać, zdecyduj się na najmniejszy Pakiet na start za 79 zł brutto na rok.

Na jakim systemie powinien być oparty blog?

Tak, jak nasz komputer ma jakiś system np. Windows lub Linux, tak samo blog potrzebuje systemu.

Naszym zdaniem, najlepszą platformą jest WordPress. Pozostawia mnóstwo swobody, wolności i niezależności w kwestii wyglądu, układu oraz niezbędnych wtyczek.

Co to jest wtyczka?

Wyobraź sobie, że blog jest telefonem komórkowym. Możesz mieć Nokię 3210, z której będziesz mógł tylko dzwonić i wysyłać SMSy, a nie mieć możliwości korzystania z internetu, GPSa, aparatu. Możesz mieć również Samsunga S9 i korzystać ze wszystkich nieosiągalnych w Nokii 3210 funkcji. Blog bez odpowiednich funkcji, zwanych fachowym językiem wtyczkami, jest jak Nokia 3210.

Wtyczka to najprościej mówiąc funkcjonalność na blogu lub stronie internetowej. Możesz mieć wtyczkę, która dba o backup (kopię zapasową bloga), wtyczkę do newslettera, przycisków udostępniania artykułów, czy nawet włączenia funkcji padającego śniegu na blogu. 🙂

WordPress – system zarządzania treścią zaprojektowany głównie do obsługi blogów.” (źródło: Wikipedia)

Jakie koszty związane są z prowadzeniem bloga?

Pewnie do tej pory wydawało Ci się, że prowadzenie bloga wiążę się z ogromnymi kosztami. Nic bardziej mylnego. Ceny domen i serwerów mają się dobrze i są w zasięgu każdego z nas.

Zatem podsumowując, roczny koszt domeny i hostingu w JDM.pl  wynosi:
– 92 zł brutto w pierwszym roku.
– 140 zł brutto w kolejnych latach,
chyba że przekroczysz limit najniższego pakietu serwera (10 000 unikalnych użytkowników miesięcznie). Jednak jeśli to nastąpi – gratulacje! To znaczy, że Twój blog nabiera rozpędu.

Jakie są ryzyka związane z prowadzeniem bloga?

 1. Atak hakerski.

Na bloga może się włamać haker i narobić dużo szkód. Z tego powodu, należy zadbać o doskonałe hasło.

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje hasło jest mocne, bo kto oprócz Ciebie wie, że król Francji Ludwik IX poślubił w tym roku Małgorzatę Prowansalską, to wiedz, że “1234” nie jest dobrym hasłem. Sześć “6” też nie będzie zbyt przebiegłe, ani na bloga, ani do bankowości elektronicznej, ani na pocztę, która służy Ci tylko do zbierania newsletterów.

Na całe szczęście WordPress przy instalacji generuje hasło z losowych znaków, w tym liczb i znaków specjalnych na tyle trudne, że Ty nie będziesz w stanie go zapamiętać, a “hakerzy” nie będą mogli go łatwo odgadnąć.

Silne hasło to fundament.

Pamiętaj też, że silne hasło powinien mieć nie tylko Twój blog, ale też serwer, na którym jest przechowywany, baza danych WordPressa, czy konto, na którym znajduje się domena.

Gdy ktoś włamie się na Twojego bloga, to może zrobić z nim wszystko, tj. na przykład:
– dodać linki do stron, które niekoniecznie chcesz oglądać (głównie porno, hazard),
– dodać dowolne treści,
– przekierować Twoją domenę na dowolną, jeśli ma dodatkowo dostęp do serwera,
– finalnie może go skasować.

Jeśli nie robiłeś backupu (nie masz odpowiedniej wtyczki, która dba o backup), to blog przestaje istnieć. Jeśli natomiast robiłeś, to wszystko da się odzyskać.

2. Zapomnienie o przedłużeniu domeny.

Jeśli zapomniałeś o przedłużeniu terminu płatności domeny za kolejny rok, to istnieje ryzyko, że ktoś ją przechwyci. Dotyczy to przede wszystkim domen z historią, do których prowadzą dobrej jakości linki. Przechwytywanie domen jest legalne, bo, jak zdążyłeś przeczytać wcześniej “swoją” domenę tylko dzierżawisz i za tę dzierżawę musisz płacić.

3. Zdjęcia na bloga, które nie są Twoją własnością.

Publikacja zdjęcia na blogu, które znalazłeś w Google Grafikach nie jest najlepszym pomysłem, nawet, gdy podpiszesz je “Źródło: internet”. Według prawa autorskiego to utwory, które do kogoś należą (autorskie prawo osobiste – niezbywalne), za które ktoś może żądać wynagrodzenia (majątkowe prawo osobiste – zbywalne).

W dużym uproszczeniu – nie możesz ich więc ot tak pobrać i opublikować u siebie. W najlepszym wypadku potrzebujesz zgody autora na publikację, w najgorszym, musisz za zdjęcie zapłacić.

Na szczęście istnieją darmowe i płatne banki zdjęć (stocki), z którym możesz pobrać zdjęcia. Do najpopularniejszych, darmowych należą pixabay.com unsplash.com oraz pexels.com.

4. Brak aktualizacji.

Aktualizacje powinny być dla Ciebie czymś naturalnym tak samo, jak tworzenie treści na blogu. Dzięki aktualizacjom zwiększysz bezpieczeństwo bloga i zminimalizujesz ryzyko włamania się na niego, bo “załatasz” słabe punkty oprogramowania – wtyczek, motywu, czy samego WordPressa.

WordPress począwszy od wersji 3.7 aktualizuje się automatycznie i jest to opcja domyślna, więc wraz z nową wersją zostaniesz mailowo poinformowany o każdej aktualizacji. W przypadku wtyczek i motywu (szablonu) musisz o tym po prostu pamiętać.
W kokpicie znajdziesz stosowne alerty przypominające o aktualizacjach, gdy tylko pojawią się nowe wersje.

Jeżeli jakaś wtyczka wymaga aktualizacji, otrzymasz stosowną informację w kokpicie bloga. Wystarczy, że klikniesz “Aktualizuj”, aby mieć na blogu najnowszą wersję.

Jakie dodatkowe funkcjonalności możesz mieć na blogu?

Share buttony

Ile razy zdarzyło Ci się udostępnić ciekawy artykuł na swojej tablicy na Facebooku? Możesz taką opcję mieć na swoim blogu, aby inni mogli udostępniać Twoje wpisy. Przyciski udostępniania artykułu w serwisach społecznościowych (na Twitterze, Google +, Facebooku, Linkedinie) to “must have” każdego blogera.

Streaming zdjęć z Instagrama

Masz konto na Instagramie? Chcesz, aby czytelnicy Twojego bloga mieli podgląd tego, co tam publikujesz również z poziomu Twojej strony? Zrobimy tak, aby kilkanaście ostatnich zdjęć z Insta pojawiało się na blogu – na dole lub w panelu bocznym.

Like box z Facebookiem

Niektórzy wolą przycisk z możliwością polubienia profilu na Facebooku, który “płynie” w miarę przewijania bloga, inni preferują, aby like box był w stałym miejscu, jeszcze inni stawiają na wyskakujące powiadomienie o możliwości polubienia fanpage. Niezależnie, na co się zdecydujesz, da się to zrobić.

Newsletter

Podobno nikt już nie czyta newsletterów. Tymczasem w blogosferze aż huczy o tym, że maile wysyłane przez blogerów do czytelników mają wzięcie. Są doskonałym sposobem na poinformowanie o nowym artykule, ale nie tylko. To doskonałe narzędzie sprzedażowe.

Dzięki newsletterowi możesz tworzyć listy zainteresowanych Twoimi produktami – cyfrowymi (kursy online, e-booki) i fizycznymi (książki, organizery, kalendarze) i potem z powodzeniem je sprzedawać. Budowanie bazy subskrybentów to proces, który procentuje. Najpopularniejszymi systemami do mailingu są Mailchimp, Mailerlite, GetResponse. Dwa pierwsze szczególnie lubią się z WordPressem.

RODO

Pamiętaj, aby Twój blog był prowadzony zgodnie z RODO, czyli dostosowany do najnowszej unijnej dyrektywy dotyczące ochrony danych osobowych.

Zdecydowałem – chcę bloga! Co dalej?

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną instalację bloga – miej proszę na uwadze powyższe wytyczne, aby zrobić to dobrze. Jeżeli wolisz, żebyśmy zrobili to dla Ciebie, czytaj dalej.

Nad czym musisz się zastanowić, zanim się do nas odezwiesz w sprawie założenia bloga?

1. Jaki adres bloga chciałbyś mieć?
2. Jakie chcesz mieć na nim zakładki?
3. Czy treści do zakładek przygotujesz sam, czy chcesz je zlecić np. Marcie?
4. Jakie dodatkowe funkcje chcesz mieć na swoim blogu?
5. Czy masz już swoje logo, czy chcesz, abyśmy polecili Ci najlepszych grafików do jego przygotowania?

Gdy będziesz znał/a odpowiedz na te 5 pytań, odezwij się do Justyny, a poprowadzi Cię w tym procesie za rękę, krok po kroku.

Blog dla Ciebie założy Justyna Zienkiewicz. Otrzymasz wszystko, co najważniejsze, czyli:

 1. Stworzenie bloga na WordPressie z unikalnym wyglądem (motywem).
 2. Instalacja i konfiguracja wtyczek
 • Przekierowanie z jednej domeny na drugą, jeśli wybierzesz dwie, w zależności, czy zdecydujesz się na główną z końcówką .pl czy .com.
 • Wtyczka antyspamowa – komentarze spamerskie nie pojawią się na Twoim blogu;
 • Wdrożenie certyfikatu ssl (kłódka w adresie bloga);
 • Backup – wtyczka zapisująca Twojego bloga np. co tydzień, dzięki czemu w razie usunięcia można wszystko odtworzyć;
 • Wtyczka do udostępniania wpisów w social mediach – Facebook, Twitter, Google +, Linkedin;
 • Box z fanpage na stronie, aby ludzie z poziomu bloga mogli go polubić (może być też pop-up – do dogadania);
 • Formularz kontaktowy;
 • Wtyczka do Google Analytics + krótkie szkolenie, jak sprawdzać statystyki bloga;
 • Tłumaczenie motywu, wtyczek na język polski (niektóre wyświetlają się na blogu po angielsku).
 • Wtyczka do SEO + krótkie szkolenie, jak optymalizować wpisy;

3. Po całym procesie wdrożenia – godzinna konsultacja, w której zadasz nurtujące Cię pytania pytania.

Co z RODO?

Nie zajmuję się obsługą prawną bloga, to jednak, co będzie Ci potrzebne od strony technicznej w związku z RODO wykonam:

– odpowiednie zabezpieczenie bloga;
– checkboxy informacyjne o przetwarzaniu danych osobowych;
– Informacje o gromadzeniu ciasteczek (cookies) na stronie;
– podstronę z politykę prywatności (trzeba tam opisać, jakie narzędzia gromadzą dane osobowe, np. Google Analytics, system komentowania).

Po Twojej stronie w kwestii RODO będzie:

– przygotowanie polityki prywatności (dostosujemy ją razem – mam wiedzę techniczną na temat tego, jak zbierane są dane osobowe na Twoim blogu);
– zawarcie umów powierzenia, np. z hostingiem, systemem do faktur itd. – to też możemy wspólnie uzupełnić, umowy można zawierać elektronicznie.

Tutaj polecam gotowy pakiet RODO dla twórców internetowych, na którego podstawie wszystko wdrożymy. To zbiór dokumentów takich jak umowy powierzenia, rejestr przetwarzania danych osobowych, polityka prywatności, instrukcja zabezpieczeń itd. – brzmi przerażająco na pierwszy rzut oka – mi ten pakiet rozjaśnił kwestie RODO zupełnie, a nasze blogi od dawna są RODO-friendly.

Do dzieła!

Mamy nadzieję, że informacje, które zawarłyśmy okażą się dla Ciebie przydatne przed założeniem bloga. Trzymamy mocno kciuki, aby ten temat okazła się dla Ciebie strzałem w dziesiątke i przynosił jak najpiękniejsze owoce.

Jeżeli chcesz, aby zrobiła to dla Ciebie Justyna Zienkiewicz, zgłoś się do niej w celu omówienia szczegółów oraz otrzymania wyceny 🙂

Kontaktuj się:

mailowo: justyna.zienkiewicz@gmail.com

telefonicznie: 500 043 628 w godzinach od 10 do 18.

na Facebooku: https://web.facebook.com/8razy5/.

Do zobaczenia!

Mogą Ci się też spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Skontaktuj się ze mną!
%d bloggers like this: