Dla blogerów Facebook Marka osobista

Facebook, LinkedIn, Instagram, czyli kto jest kim w świecie social media?

27 stycznia 2020

“Mam doskonale prosperujący biznes, ale nie mam profilu na platformach społecznościowych” – takie zdanie, o ile jego pierwsza część jest prawdziwa, raczej nie znajdzie dzisiaj racji bytu. Coraz częściej za to, z ust marketerów można usłyszeć określenie “social media marketing”.

Największe marki na świecie, takie jak Coca-Cola, Disney i Converse, zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest w biznesie dywersyfikacja nie tylko kanałów sprzedaży, ale również miejsc do budowania dobrego wizerunku. Korzystają więc zarówno z usług pozycjonowania, jak i promują się w mediach społecznościowych, z których na co dzień korzysta wiele osób potencjalnie zainteresowanych ich działaniami. Wykorzystują je do realizacji strategii social media marketingowych i employer brandingowych, a tworzone w ten sposób więzi przekładają się na zaufanie, wiarygodność, przywiązanie i… Klikanie w reklamy.

W ten sposób uzyskiwany jest efekt win-win-win. Wygrywa marka, która się w tych mediach komunikuje, jej klienci oraz pracownicy.

Facebook nadal króluje

Jeden z najlepszych specjalistów ds. social media w Polsce, Rahim Blak, twierdzi, że strona na Facebooku to strona internetowa 2.0. Do ok 2012 roku wszyscy, którzy na niej promowali swoje posty w sposób organiczny, mieli ogromne fory, gdyż zasięgi tych wpisów były imponujące. Od tamtej pory (od 2012 roku), Facebook odnotował gigantyczny (i wciąż rosnący) wzrost liczby użytkowników. Dzisiaj jest ich aż 2,41 miliarda.

W efekcie “masowego napływu” nowych profili, Mark Zuckerberg wprowadził algorytm EdgeRank, określający wyświetlanie postów w aktualnościach. Jego działanie polega na wyświetlaniu treści osób i stron (fanpage’y), które najbardziej interesują Facebookowicza. Takie, na których najczęściej zostawia komentarze, z którymi wchodzi w interakcje, na których się zatrzymuje. Wpisy Twojej firmy nie wywołują takich emocji? Nie masz co liczyć na darmowy zasięg. W chwili obecnej swoim wpisem dotrzesz do zaledwie kilku procent Twoich fanów, a liczba ta będzie ciągle spadać.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, promującego markę swojej firmy, był to krok w stronę płacenia za to, żeby fani widzieli jej treści. Z perspektywy Facebooka, był to niezbędna zmiana w celu utrzymania ludzi na tym medium. Dzisiaj oznacza to, że aby dotrzeć ze swoją komunikacją do potencjalnie zainteresowanych osób, warto mieć przygotowany odpowiedni budżet reklamowy.

Czy w związku z tym firmy zaczęły masowo wycofywać się z Facebooka i przechodzić do konkurencyjnych serwisów? Absolutnie nie. Lepiej się przygotowują, nastawiają na długodystansową (wieloletnią) strategię oraz dysponują większym budżetem reklamowym.

LinkedIn znaczy biznes

LinkedIn jest uważany za o wiele bardziej biznesowe i poważne medium społecznościowe niż opisany wcześniej Facebook. Serwis ten zapracował na swoją renomę poprzez łączenie ze sobą:
• partnerów biznesowych,
• pracodawców z pracownikami,
• freelancerów z poszukującymi ich usług firmami.

Na LinkedIn wpisy rozrywkowe stanowią mniejszość, a dominują te edukacyjne, biznesowe lub informujące o rozwoju marki osobistej bądź firmowej. Profil na LinkedIn ma ok 570 milionów osób, z czego 260 milionów to aktywni użytkownicy.

LinkedIn jest używany do innych celów niż Facebook, gdyż ma charakter stricte zawodowy. Na LinkedInie ludzie chętniej podają, jakie piastowali wcześniej stanowiska i kto był ich pracodawcą. Na Facebooku zaś często mają wpisane nie do końca pomocne informacje – np. ukończoną dekadę temu szkołę lub nieaktualne miejsce zatrudnienia. Nie czują potrzeby aktualizacji tych danych, nie zdając sobie sprawy, że pracodawcy sprawdzają profile społecznościowe swoich przyszłych kandydatów. Jeśli szukasz aktywnych, skoncentrowanych na biznesie grup, na które możesz targetować reklamy, LinkedIn będzie doskonałym wyborem.

Instagram lubi szybkość

Przekaz wizualny to jeden z silniejszych trendów ostatniej dekady. Odkrył i doskonale to wykorzystał Instagram, czyli serwis uwielbiany przez użytkowników za zdjęcia i video – stawiają oni szybkość nad ilość treści. Instagram plasuje się na drugim miejscu po Facebooku, jeśli chodzi o ilość i jakość interakcji, w które wchodzą użytkownicy.
Czy takie szybkie treści – szybko trafiające do odbiorcy – są chętnie konsumowane przez klienta biznesowego? Czy Instagram jest dobry wyłącznie dla młodych użytkowników, którzy z natury wolą zrobić zdjęcie, nałożyć na nie jakiś filtr lub dodać naklejkę niż coś napisać? Czy można go również wykorzystać w celach biznesowych? Zastanówmy się.

Wśród miliarda użytkowników Instagrama, największą grupę stanowią kobiety i mężczyźni w wieku 25-34 lat, czyli sam środek wieku produkcyjnego. (źródło statystyk https://www.statista.com/statistics/248769/age-distribution-of-worldwide-instagram-users/). Przeciętnie aktywni Instagramowicze spędzają na tym medium godzinę dziennie. Połowa użytkowników obserwuje przynajmniej jedno konto biznesowe, a 80% podejmuje decyzję zakupową uwzględniając w tym procesie Instagram – te osoby sprawdzają, czy wybrana firma prowadzi profil, a następnie przeglądają jej wpisy.

Wszystkie produkty lifestylowe, a w szczególności te, które można w estetyczny sposób zaprezentować, znajdą swoich odbiorców i klientów na Instagramie. Dużą popularnością cieszą się między innymi ubrania, kosmetyki, a nawet suplementy. Na Instagramie możesz pokazać swój wizerunek lub produkt bardziej namacalnie. Dla przedsiębiorców, którzy świadczą usługi np. kosmetyczek, fryzjerek, trenerów, prawników, doradców finansowych, Instagram pomaga w urealnienieniu marki.

Insta Stories podbija świat

Wielu użytkowników Instagrama przestaje oglądać feed, a nastawia się na Insta Stories oraz IGTV, czyli video. Im bardziej te treści angażują, tym lepiej – mogą zawierać quizz, pytania itp.
Kto może wzmacniać biznesowy potencjał na Instagramie?

E-commerce: pod Instagram można podpiąć swój sklep internetowy oraz tagować produkty. Dobry przykład tej praktyki pokazuje firma John Dog – publikuje zdjęcie, taguje przedmioty na nim zawarte, a gdy się w nie kliknie, pokazuje metkę z ceną. Możesz następnie przejść do sklepu i od razu nabyć np. obrożę, smycz czy inny produkt dla psa.

Employer branding: budowanie swojego wizerunku jako dobrego pracodawcy sprawdzi się w zasadzie w każdej branży. Pokazywanie, że pracownika stawia się w firmie wysoko, jest wskazane dla przedsiębiorstw, które stawiają na rozwój i rozrost oraz chcą być przez cały czas dobrze postrzegane.

Budowanie wizerunku eksperta: Instagram można wykorzystać do przekazywania wiedzy. Można to zrobić poprzez  infografiki, na której dzielisz się pomocną wiedzą z zakresu Twojej branży.
Kiedy utworzysz wpis na blogu, możesz opublikować taką informację w postaci grafiki oraz dodać informację o tym, że link do najnowszego wpisu znajduje się w BIO (we wpisach na Instagramie linki są nieklikalne). InstaStory może też posłużyć do przeprowadzania transmisji na żywo (live’y)  z ekspertami. Jeżeli jeden temat rozpisujesz na 1 stronę A4, na Instagramie możesz z niego zrobić serię kilku lub kilkunastu InstaStories lub zwykłych wpisów.

Podsumowanie

Największe sukcesy marketingowe odnoszą firmy, które inwestują w dwa ogromne filary: pozycjonowanie stron w Google oraz budowę marki i/lub kampanie reklamowe w social media. Społeczności, które tworzone są na Facebooku, LinkedInie i Instagramie już dawno przestały spełniać wyłącznie towarzyskie potrzeby użytkowników.

Okazało się, że Ci ludzie otwarci są na edukację biznesową oraz chcą obserwować i wpływać na podziwiane przez siebie marki. Z tego tytułu firmy skutecznie wykorzystują te platformy społecznościowe do promowania swoich biznesów i pokazywania siebie jako atrakcyjnych pracodawców. Ci trzej gracze: Facebook, LinkedIn oraz Instagram ugruntowali sobie w Polsce silną pozycję ze względu na liczbę zarejestrowanych profili oraz skuteczne spełnianie potrzeb zarówno podmiotów biznesowych, jak i użytkowników.

MARTA CHŁODNICKA

– copywriter;
– social media manager;
– autorka bloga RobicSwoje.com
– oraz fanpage’a Robić Swoje – inspirujący blog o życiu – Marta Chłodnicka

Przez 10 lat byłam związana z wydawnictwem Złote Myśli, w którym przygotowywałam strategię komunikacyjną książek biznesowych oraz z zakresu rozwoju osobistego. Przez 3 lata organizowałam szkolenia dla kilkuset osób w firmie Rowińska Business Coaching oraz wspierałam budowanie marki firmy w mediach społecznościowych. Przez rok pracowałam w największej poznańskiej agencji SEO.

Jestem do Waszej dyspozycji, jeżeli chodzi o komunikację marki w social media, budowanie relacji z klientami, a przede wszystkim odpowiednio skonstruowany przekaz marketingowy poprzez słowo.

Jestem specjalistką od copywritingu, przygotowuję teksty sprzedażowe oraz wpisy na bloga. Dbam o teksty w mediach społecznościowych oraz na stronach www.

Dane kontaktowe:

tel. +48 883 083 483
adres email: marta.chlodnicka@gmail.com
Facebook
Linked-In

Mogą Ci się też spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Skontaktuj się ze mną!
%d bloggers like this: