Facebook

6 skutecznych sposobów na zasięg organiczny na Facebooku

22 lutego 2021

Masz fanpage na Facebooku, ale martwisz się, że Twoje posty mają niskie zasięgi organiczne (nie wsparte reklamą)? Zobacz, co możesz zrobić, aby to zmienić. Odpowiednia wiedza czyni cuda. Zaczynamy!

1. Udostępnianie postu w grupach tematycznych lub lokalnych.

Wyobraź sobie, że jesteś pośrednikiem nieruchomości i prowadzisz swój fanpage. Twój ostatni wpis na nim to “3 proste sposoby, aby upiększyć mieszkanie przed sesją zdjęciową”.

Jeżeli należysz do grupy związanej np. z dekoracją wnętrz lub mieszkaniami na sprzedaż w Twoim mieście, to możesz wkleić tam bezpośredni link do tego posta. Możesz to zrobić jako fanpage, o ile należysz do tej grupy nie jako Ty (Twój profil osobowy, ale jako Twój fanpage). Jeżeli nie należysz jako fanpage, wklejasz link do posta z poziomu profilu osobowego.

Zasięg posta może wtedy wzrosnąć nawet kilkunastokrotnie.

Posty na grupach mają o wiele lepsze zasięgi niż na zwykłych stronach z tego względu, że każdy członek grupy otrzymuje powiadomienie o nowym wpisie. Łatwiej więc trafiamy do odpowiednich ludzi.

To, co jest jednak kluczowe, zanim przeprowadzisz taki eksperyment: zapoznaj się z regulaminem grupy i upewnij się, że taki post będzie mile widziany. Przykre byłoby to, gdybyś został w takiej grupie zablokowany w wyniku tego niedopatrzenia.

Nie jest mile widziany? Poszukaj innych grup, na których taka publikacja jest akceptowalna.


2. Publikowanie w godzinach, w których jest najwięcej fanów i są najaktywniejsi.

Jeżeli opublikujesz naprawdę dopracowany i świetny post na swoim fanpage’u o 2 w nocy, to niewiele osób go zobaczy, bo większość ludzi wtedy śpi. Brak reakcji będzie oznaczał to, że Facebook nie będzie go zbyt wielu osobom pokazywał, a więc będzie miał słaby zasięg.

Natomiast, jeżeli na Twoim fanpage’u post wyjdzie w momencie, w którym wielu Twoich fanów akurat przegląda Facebooka, zwiększa to szansę na dostrzeżenie go, reakcję na niego, a finalnie na dobry zasięg zapewniony przez algorytm Facebooka.

Jak sprawdzić, kiedy fani najchętniej wchodzą na Twój fanpage?

Wejdź na swój fanpage, a następnie kliknij po lewej stronie w statystyki -> posty. Twoim oczom ukaże się “wieloryb”, czyli wykres pokazujący, w jakich godzinach Twoi fani najchętniej urzędują na Twoim fanpage’u. Dane te podawane są w czasie pacyficznym, aby więc otrzymać prawidłową godzinę, musisz dodać 10 godzin. Na wykresie widać szczyt o godzinie 11.00 rano, a więc na tym fanpage’u wpisy powinny być publikowane o godzinie 21.00 (11.00 + 10 godzin).

3. Udostępnienia.

Jeżeli chcemy, aby nasz post zyskał zasięgowe szczyty, musimy sprawić go arcy interesującym. Na tyle, że ludzie będą chcieli go udostępniać. Udostępnienie ma największy, ze wszystkich reakcji, wpływ na zasięg organiczny.

Jak to zrobić?

Pisać / nagrywać filmy o tym, co ludzi interesuje, w emocjonujący sposób. Tak, wiem, łatwo pisać, ciężej zrobić. Opiszę to niedługo bardziej szczegółowo i podpowiem Wam, jak 🙂

4. Sprawianie, że fani mają na coś wpływ.

Ludzie uwielbiają, gdy ich głos ma znaczenie. Czują się wtedy ważni i docenieni. Gdy poprosimy ich o to, aby nam coś podpowiedzieli, pomogli nam coś wybrać (np. projekt A czy projekt B), będą chcieli komentować. Będą się angażować. Będą chcieli mieć wpływ na markę, którą obserwują i będzie ich to cieszyć.

O co możesz zapytać swoich fanów?

  • czy powinniśmy zrobić tak, czy tak?
  • czy powinniśmy wybrać ten projekt czy ten? (np. grafikę, okładkę książki, nowe logo)
  • co byście zrobili na naszym miejscu – to czy to?

Wybór wywołuje komentarze, komentarze budują zasięg. Na każdy komentarz należy odpowiedzieć, bo jest to dobudowywanie kolejnej warstwy kuli śniegowej zasięgu organicznego.

5. Real Time Marketing.

Kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, wyprowadzał się z Białego Domu, IKEA zrobiła mistrzowski Real Time Marketing na swoim produkcie: Wycieraczka zewnętrzna TRAMPA.

Napisali tak: “Ty też właśnie się przeprowadzasz? Jeśli przed Twoimi drzwiami brakuje jeszcze wycieraczki – nasza jest teraz w Nowej Niższej Cenie.”

Efekt? Na moment pisania tego wpisu (22.02.2021 r.)
– 984 komentarze
– 2,1 tysięcy udostępnień.

Musicie przyznać, że pozamiatali 🙂 Tutaj znajdziecie do tego posta. 

6. Prowadzenie dyskusji pod postami (komentowanie komentarzy).

W punkcie 4 napisałam, że na każdy komentarz należy odpowiedzieć, ponieważ jest to dobudowywanie kolejnej warstwy do kuli śniegowej zasięgu. Wyobraź sobie teraz, że odpowiadasz na komentarz pytaniem, a osoba komentująca Ci odpowiada. Magia! Algorytm Facebooka, który bada każdy post, stwierdzi, że Twój post jest ciekawy, skoro jest tak chętnie komentowany i pokaże go kolejnym osobom. W taki właśnie sposób kolejni i kolejni użytkownicy Facebooka mają szansę zobaczenia Twojej publikacji.

Który ze sposobów wykorzystasz jako pierwszy? 🙂 

MARTA CHŁODNICKA

– copywriter;
– social media manager;
– autorka fanpage’a Robić Swoje – inspirująco o życiu i biznesie – Marta Chłodnicka

Przez 10 lat byłam związana z wydawnictwem Złote Myśli, w którym przygotowywałam strategię komunikacyjną książek biznesowych oraz z zakresu rozwoju osobistego. Przez 3 lata organizowałam szkolenia biznesowe dla kilkuset osób w firmie Rowińska Business Coaching oraz wspierałam budowanie marki firmy w mediach społecznościowych. Przez rok pracowałam w największej poznańskiej agencji SEO.

Jestem do Waszej dyspozycji, jeżeli chodzi o komunikację marki w social media, budowanie relacji z klientami, a przede wszystkim odpowiednio skonstruowany przekaz marketingowy poprzez słowo.

Jestem specjalistką od copywritingu, przygotowuję teksty sprzedażowe oraz wpisy na bloga. Dbam o teksty w mediach społecznościowych oraz na stronach www.

Dane kontaktowe:

tel. +48 883 083 483
adres email: marta.chlodnicka@gmail.com
Facebook
LinkedIn

Mogą Ci się też spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Skontaktuj się ze mną!
%d bloggers like this: