Dla blogerów Facebook Marka osobista

Jak nagrywać filmy na YouTube i Facebook? 11 pytań do specjalisty

20 kwietnia 2020

Wielu przedsiębiorców i właścicieli firm, korzystających z mojego doradztwa w kwestii Facebooka i treści na strony WWW, pyta mnie również o video i prowadzenie kanału na YouTube. Czy warto? Jak to robić dobrze? Od czego zacząć? Jaki trzeba mieć sprzęt? Są to bardzo zasadne pytania, ponieważ video można umieszczać nie tylko na kanale YouTube. Będą się również nadawały m.in. na stronę firmową (fanpage) na Facebooku, InstaStory, LinkedIna oraz bloga.

Raz wykonana praca może stanowić materiał na wiele kanałów. Wszystko po to, aby wzmacniać odbiór i zasięg swojej marki osobistej lub firmy i pokazywać siebie/ją jako profesjonalistę i eksperta w swojej dziedzinie. W taki sposób zdobyte zaufanie przełoży się na zainteresowanie naszymi usługami lub produktami.

Pytania, które od Was otrzymałam, zadałam specjaliście – Błażejowi Czarneckiemu. Ten artykuł stanowią jego odpowiedzi. Mam nadzieję, że wiedza Błażeja okaże się dla Was przydatna.

  1. Dlaczego warto prowadzić kanał na Youtube i nagrywać video?

Zaraz po Google, YouTube jest drugą najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Bardzo często gdy chcemy coś kupić, szukamy najpierw recenzji tego produktu na YT. Wideo jest najłatwiejszym w konsumpcji formatem przekazu, dlatego gdy chcemy się dowiedzieć czegoś na dany temat, również wykorzystujemy YT jako źródło wiedzy. Marki personalne czy firmy mogą wykorzystać ten fakt do budowania wizerunku eksperta i lidera danej branży. Często odbiorcy szukają jakiegoś tematu, np. “jak naprawić samodzielnie samochód?”, ale później stwierdzają, że jest to dla nich zbyt skomplikowane lub nie mają na to czasu i wolą skorzystać z usług profesjonalisty, którego w tym materiale właśnie poznali.

Z tego powodu nie można traktować dzielenia się wiedzą jako odbierania sobie klientów czy budowania konkurencji. Content marketing tak naprawdę może być lejkiem do znalezienia idealnego klienta.

Kto ma zrobić coś sam i tak to zrobi sam, chociaż nawet i takiej osobie możemy po czasie zaoferować płatne treści szkoleniowe, jeśli stwierdzimy, że edukacja dobrze nam idzie.

Dobra optymalizacja na YouTube pozwala odnajdywać użytkownikom nasze materiały w samej wyszukiwarce i ma korzystny wpływ na umieszczanie ich w sugerowanych video do danego tematu. Stworzone treści video z kanału YT możemy oczywiście redystrybuować umieszczając je na stronie www, blogu, innych mediach społecznościowych czy wysyłając je w mailingu.

 

2. Jakie powinny być tytuły filmów?

Tytuł filmu jest niezwykle ważny, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wyświetlanie się materiału w wynikach wyszukiwania i otwieralność video. Wybierając samą tematykę filmu, powinniśmy zastanowić się nad tym co może interesować naszych odbiorców. Często jako eksperci w danej dziedzinie mamy skrzywiony pogląd na ten aspekt, dlatego warto poświęcić trochę czasu i bezpośrednio zapytać o to naszych idealnych klientów.

Przykładowo, jeśli prowadzimy sklep z częściami AGD, nie róbmy filmów produktowych pokazujących termostaty, silniki i uszczelki, tylko zaprezentujmy co możemy przy pomocy tych części samemu naprawić. Powinniśmy również starać się wymyślać tytuły odwzorowując to co wpisują użytkownicy do wyszukiwarki np. “Jak naprawić zmywarkę XYZ?”, zamiast “Naprawa zmywarki”. Z kolei, gdy prowadzimy biznes b2b nie skupiajmy się na samej prezentacji oferty, tylko na odpowiadaniu filmami na najczęstsze problemy naszych odbiorców. Możemy także pokazać na video case study jak nasze usługi wykorzystać do zdobycia klientów czy optymalizacji procesów w firmie na konkretnych realnych przykładach.

Prostym na początek i przyjemnym formatem jest także nagrywanie wywiadów z innymi ekspertami czy naszymi klientami.

Pamiętajmy również żeby tytuł był adekwatny do zawartości filmu. Nowoczesne algorytmy YouTube wykryją, gdy użyjemy clickbaitowych nagłówków, ponieważ odbiorcy będą szybko porzucać nasze video i jego rating zostanie obniżony.

3. Skąd wiedzieć, czego ludzie szukają w wyszukiwarce YouTube z mojej branży?

W tym przypadku mogę polecić trzy świetne narzędzia. Pierwszym jest strona AnswerThePublic.com, która pomoże nam tworzyć tytuły filmów adekwatne do wyszukiwań internatuów. Drugim jest wtyczka TubyBuddy i jej funkcja Keyword Explorer pokazująca zasięg oraz konkurencje dla danej frazy. Trzecie narzędzie to planer słów kluczowych w panelu Google Ads, które wyświetli nam liczbę wyszukiwań dla podanych słów kluczowych i inne popularne zapytania.

4. Jak długie powinny być filmy?

Filmy powinny być na tyle długie, na ile jesteśmy w stanie utrzymać uwagę odbiorcy. Wielu z nas myśli, że wideo powinno być krótkie, ale w rzeczywistości odnosi się to tylko do materiałów typowo reklamowych. Gdy tworzymy ciekawe dla odbiorców treści możemy cieszyć się długim czasem oglądania nawet przy godzinnych materiałach.

Dłuższy czas odtwarzania filmów przekłada się także pozytywnie na rating materiałów w algorytmach YouTube.

Im więcej czasu jesteśmy w stanie zatrzymać odbiorcę na naszym wideo, tym YouTube jest w stanie wyświetlić mu więcej reklam, więc chętniej organicznie poleca dany film. Podsumowując, często opłaca się zrobić jeden godzinny materiał, który będzie oglądany średnio przed 45 minut, niż 5 filmów minutowych oglądanych do końca.

5. Jak często powinno się publikować filmy, aby sukcesywnie budować zasięgi?

Na tyle często ile możemy sobie na to pozwolić, jednocześnie starając się nie wypalić swojej motywacji. Wiele osób startuje z dailyvlogiem, poświęcając kilka godzin dziennie na materiał. W perspektywie czasu może dać to świetne wyniki, jednak szybko możemy znienawidzić ten proces. Według mnie, na początek idealnie tworzyć jeden materiał na tydzień, ale oczywiście lepiej publikować nawet jedno dobre video na miesiąc, niż nie robić tego w ogóle.

6. Gdzie (w jakim programie) edytować video?

Osobiście korzystam z pakietu Adobe, czyli programu Premiere Pro w obszarze montażu wideo. Cenię sobie go za dobrą integrację z innymi programami do zaawansowanej obróbki dźwięku, grafik czy animacji. Jest to jednak oprogramowanie płatne i może być dość skomplikowane dla nowicjuszy. Na początek myślę, że możemy skorzystać nawet z bezpłatnego Movie Makera dla Windowsa i iMovie dla Maca, żeby zapoznać się z samymi regułami, które wszędzie są podobne.

Odradzam tylko korzystania z wbudowanych przejść rodem z PowerPointa, jak żaluzje, korkociągi itp. czy napisów przelatujących przez ekran, ponieważ wygląda to jak z wesela sprzed 20 lat 😉 Bardzo rozbudowanym i darmowym programem jest DaVinci Resolve 16, jednak również wymaga on co najmniej pełnego dnia na naukę obsługi, jeśli ktoś wcześniej nie miał styczności z podobnymi interfejsami.

7. Jak sprawiać, aby nagrania były atrakcyjne?

Tutaj przede wszystkim powinniśmy wrócić do samej tematyki, która powinna się pokrywać z zainteresowaniami naszych idealnych odbiorców. Oprócz tego powinniśmy zadbać o odpowiedni tytuł, opis i rzecz często pomijaną – miniaturę, która powinna być intrygująca i zachęcająca do zapoznania się z filmem. Możemy do jej stworzenia wykorzystać np. takie darmowe narzędzie jak Canva. Następnie decydujące są pierwsze sekundy materiału.

Musimy wzbudzić w odbiorcy ciekawość co będzie dalej, umieścić na początku najciekawsze fragmenty lub przedstawić wartość, którą otrzyma widz oglądając ten film. Złą praktyką jest umieszczanie na samym wstępie długo wyświetlających się plansz, animacji czy logotypów, może to zirytować naszego odbiorcę.

8. Co jest potrzebne, żeby video miały dobry dźwięk i dobrze wyglądały?

Dźwięk jest często ważniejszy niż sam obraz. Jeśli materiał ma dużą wartość, jesteśmy w stanie obejrzeć wideo o niższej jakości (oczywiście bez przesady), o ile dźwięk jest wystarczająco dobry. Sam obraz staje się ważniejszy, jeśli tworzymy filmy na potrzeby promocji marek, które np. poruszają się w obszarze designu, targetują swoją komunikację do bardziej wymagających klientów lub pozycjonują jako prestiżowe.

Przy samodzielnym nagrywaniu bardzo istotny będzie zewnętrzny mikrofon, dostosowany do rodzaju materiału. Te wbudowane w aparaty czy smartfony oferują zazwyczaj niską jakość. Przy małych odległościach osoby wypowiadającej się od kamery, np. przy vlogowaniu, dobry będzie nakamerowy mikrofon kierunkowy, a przy większych sprawdzą się mikrofony krawatowe, które możemy podłączyć do osobnego smartphona trzymanego w kieszeni lub przenośnego rejestratora. Najwygodniejszy będzie zestaw bezprzewodowy, jednak jest to wydatek co najmniej 1000 zł. Ogromny wpływ na jakość samego obrazu ma oświetlenie. Często zakup i odpowiednie ustawienie lampy za 300 zł może znacząco poprawić efekt końcowy.

9. Gdzie nagrywać video? W jakim pokoju? A może w parku?

Miejsce nagrywania video ma przełożenie zarówno na obraz, jak i dźwięk. Przy nagrywaniu na dworze lub przy oknie możemy korzystać z darmowego oświetlenia, które niestety jednak potrafi być zmienne i przy dłuższych materiałach częste zmiany jasności obrazu mogą być męczące. Video nagrywane w parku może wyglądać ciekawie, jednak ograniczyłbym takie działania do dynamicznych, lifestylowych vlogów czy krótkich materiałów z przeznaczeniem pod social media szybkiej konsumpcji jak Instagram czy Facebook. Zmienne oświetlenie, pojawiające się obiekty czy hałasy w tle mogą negatywnie wpłynąć na przyswajanie treści przez odbiorców.

Gdy chcemy tworzyć content edukacyjny, budować markę eksperta, warto przystosować jakieś pomieszczenie w naszym biurze czy domu.

Pracę można zacząć od zadbania o podstawowe wygłuszenie, wybrania atrakcyjnego kadru i zainwestowania w proste oświetlenie.

10. Jak się ubierać na video oraz jakich ubrań nie zakładać?

Nasz ubiór powinien być dostosowany do charakteru naszego nagrania. Oczywiście zupełnie inaczej ubierzemy się, gdy jesteśmy trenerem personalnym, niż gdy doradcą finansowym. Oprócz tego warto zadbać aby nasz ubiór nie zlewał się z tłem, np. nie ubierając białej koszuli przy nagraniach na białej ścianie. Warto zwrócić również uwagę czy nie zakładamy ubrań mocno szeleszczących lub o bardzo drobnym wzorze, który może wywołać na nagraniu efekt mory.

11. Jak nagrywać video ze smartfone’a i jak się do tego przygotować?

Przy nagrywaniu za pomocą smartfona warto pamiętać o kilku rzeczach. Próby zacznijmy od samodzielnych ćwiczeń, żeby nabrać pewności siebie, później możemy poprosić kogoś o pomoc, żeby być pewnym, że wszystko się nagrywa i przyspieszyć proces. Z kwestii technicznych ważny jest przede wszystkim wyposażenie się we wcześniej wspomniany zewnętrzny mikrofon. Do tego gdy nagrywamy w ruchu, warto zaopatrzyć się w prosty gimbal elektroniczny, a gdy statycznie – odpowiedni statyw. Trzęsące się ujęcia mogą być bardzo rozpraszające.

W zależności od smartfona, często warto nagrywać używając tylnej kamery, zamiast przedniej. Stracimy wtedy podgląd nas samych, gdy wypowiadamy się do kamery, ale w większości przypadków tylni aparat oferuje lepszą jakość niż przedni. Warto również pamiętać o sprawdzeniu czy nagrywamy w najlepszej możliwej jakości, przetestowaniu różnych ustawień, w tym manualnych oraz o naładowaniu baterii i wyczyszczeniu obiektywu 😉

Błażej Czarnecki

Dla czytelników tego artykułu Błażej przygotował wartościowy prezent z listą polecanych akcesoriów i narzędzi do nagrywania video: blazejczarnecki.pl/prezent

Błażej od 4 lat prowadzi firmę zajmującą się video marketingiem i produkcją video – SVM Story Video Media. Współpracuje m.in ze Sprawnym Marketingiem i począwszy od pierwszej edycji odpowiada za video promocyjne z największej marketingowej konferencji w Polsce – I Love Marketing.

Mogą Ci się też spodobać

1 komentarz

  • Odpowiedz nowix 24 maja 2021 at 23:40

    Nagrywanie kamerą sportową to dobry pomysł/ mam lamax w9.1 od jakiegos czasu i mysle czy tym bedzie banger

  • Zostaw komentarz

    Skontaktuj się ze mną!
    %d bloggers like this: